Ryssland skärper krav på ockuperad mark i Ukraina

Det rapporterar Bloomberg på onsdagen.
Vladimir Putin står fast vid att ta full kontroll över den östukrainska Donetskregionen, och avser nu behålla områden i Sumy- och Charkivregionerna nära gränsen till Ryssland som buffertzoner, uppger tre källor för nyhetsbyrån.
Putin har övergett alla potentiella territoriella eftergifter eftersom Ryssland ser alltmer konfrontativa uttalanden från USA som ett bevis på att de inofficiella överenskommelser som nåddes under hans toppmöte i Alaska med president Donald Trump har kollapsat, uppger källorna vidare.
Kreml har skärpt sin hårdare hållning samtidigt som ukrainska attacker djupt inne i Ryssland har trappats upp, inklusive mot Moskva, vilket har skadat oljeraffinaderier och utlöst en nationell bränslebrist.
Donald Trump har samtidigt ställt sig bakom ett nytt sanktionslagförslag, drivet av den avlidne senatorn Lindsey Graham, som skulle rikta in sig på de fem största köparna av rysk olja och gas med tullsatser på upp till 100 procent.
Förhandlingarna mellan Ryssland och Ukraina om ett fredsavtal har stått stilla sedan februari, då Trump-administrationen skruvade om sitt fokus mot kriget med Iran.
Enligt Bloomberg är Ryssland redo att återvända till förhandlingsbordet först efter att Putin har nått målet att ta Donetsk, enligt två av personerna med insyn i Kreml. Rysslands försvarsministerium har försäkrat presidenten om att man kan ta full kontroll över området före årets slut, uppger en person.
Många inom den ryska militären anser dock att den tidsplanen är orealistisk och tror att man kommer att kunna ta kontroll över Donetskregionen först under 2027.


