Så tog sig Alphabet in i fajten: ”Vänt på narrativet”
Nvidia faller över 3 procent i förhandeln efter Alphabets lansering av Gemini 3.
Alphabet har nu tagit sig in i kampen om AI på allvar.
– Man har vänt på narrativet, säger Inge Heydorn, förvaltare på Chelverton Asset Management.

Jensen Huangs hajpade chipjätte Nvidia har fallit närmare 14 procent från rekordnivån den 29 oktober, då aktien handlades för drygt 211 dollar på Wall Street.
På tisdagen tappar aktien ytterligare i förhandeln, efter att Alphabet, Googles moderbolag, lanserat en ny version av språkmodellen Gemini.
– Alla hade en förväntansbild att Google skulle tappa marknadsandelar när det kom till AI, så aktien har varit mycket tråkig under en lång tid. Men så vände det i somras, och nu kom Gemini 3.0-modellen, säger Inge Heydorn, förvaltare på Chelverton Asset Management i en intervju med EFN:s Elin Wiker, och tillägger:
– Man har vänt på narrativet, från att vara det svarta fåret till att bli ledande inom AI.
Se hela intervjun här
TPU:er – techbolagens smörknivar
Anledningen till varför Nvidia backar på Googles språkmodell – trots att Nvidia levererar halvledare till bolag som använder AI – är att Alphabet har använt sig av TPU:er. TPU:er är specialchip som bolag bygger för eget bruk, skräddarsydda för sina egna lösningar.
Tesla har till exempel A14, och nu kommer A15.
– Jag brukar säga att Nvidia tillverkar en schweizerkniv: den är bra på att göra många saker bra. Men en TPU är som en brödkniv – den är bra på att göra en sak riktigt bra.
Google använder TPU:er i hög utsträckning, och Meta har också aviserat sitt intresse för denna mer nischade sortens halvledare. Inge Heydorn menar dock att Nvidias dominans inte är hotad.
– Ska du beställa och bygga ett datacenter tar det lite tid, och vem vet vilka AI-volymer och vilken typ av volym du kommer behöva om tre till fem år? Då är det ju säkrare att gå på schweizerkniven.
Oavgjord match
På frågan om vilket av bolagen man ska äga svarar han:
– Jag skulle äga bägge.
Han förnekar att Nvidia skulle vara övervärderat.
– Alla kunder, inklusive Google, kommer att använda Nvidia framåt.
Inge Heydorn menar också att marknaden underskattar den tillväxt som kommer under 2026 när kapaciteten som techbolagen har byggt upp under året kommer igång.
När måste applikationerna och tjänsterna börja generera pengar?
– Jag tror att det är fel fråga att ställa. Vad händer med din business om du inte har AI i den? Du har inga alternativ – du måste investera i AI.
Följ taggar
