Saab stärker svenskt samarbete för Gripenmotorn
Det framgår av ett nytt pressmeddelande.
– För Saab är det viktigt att kunna bidra till att stärka Sveriges stridsflygsförmåga och den inhemska kapaciteten, säger Johan Segertoft, chef för Saabs affärsenhet Gripen.

Trollhättanbaserade GKN Aerospace och försvarskoncernen Saab har sedan tidigare ett etablerat samarbete kring motorn till Gripen C/D.
Men mot bakgrund av att den svenska staten nyligen beslutat att aktivt stärka Sveriges nationella förmåga och kompetens kopplad till motorn i Gripen E/F har Saab och GKN Aerospace tecknat ett avtal för ett fördjupat samarbete kring de nya modellerna.
– Det samarbetsavtal som vi nu har tecknat lägger grunden för att etablera GKN Aerospace som Saabs partner i motorrelaterade frågor för Gripen E/F, säger Johan Segertoft.
”Samarbetet innebär att GKN Aerospace successivt kan ta en större roll inom motorrelaterade frågor och bidra med kompetens, kapacitet och tekniskt stöd kopplat till Gripen E/F-programmet”‚ skriver Saab.


