Saab stiger på uppgifter om tysk stororder

Försvarsjätten Saab stiger nästan 5 procent på uppgifter till Di om en potentiell tysk order. Detta i den inledande handeln på onsdagen.

Micael Johansson, vd för Saab.
Saabs vd Micael Johansson. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Saab agerar draglok på en småsur Stockholmsbörs. Försvarsbolaget lyfter nästan 5 procent i den inledande handeln.

Detta efter att Tyskland öppnat för att köpa spaningsflyget Global Eye, vilket Di var först med att rapportera på tisdagskvällen.

Tidningen hänvisar till en pressträff med Tysklands försvarsminister Boris Pistorius och Sveriges försvarsminister Pål Jonson.

”Det är ett alternativ för Tyskland. Vi arbetar med frågan”, svarar Boris Pistorius på en fråga om det är aktuellt för Tyskland att – likt Frankrike – köpa spaningsflyget Global Eye från Saab.

”Vi har ännu inte fattat något beslut. Men jag skulle säga att det ligger i 'pole position', för att uttrycka det försiktigt”, säger Boris Pistorius om Global Eye.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Ellen HagströmReporter och programledare[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel