Saab tar miljardorder – för utveckling av framtida stridsflyg
Ordervärdet uppgår till 2,8 miljarder kronor och avtalet sträcker sig mellan 2026 och 2028.
– Vi är mycket glada över att FMV fortsätter att visa förtroende för Saab genom detta nya kontrakt, säger Lars Tossman, chef för Saabs affärsområde Aeronautics.
Saab-aktien vänder upp på beskedet.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Saab skriver i ett pressmeddelande att kontraktet med Försvarets materialverk (FMV) syftar till att vidareutveckla och demonstrera nya teknologier för framtida stridsflyg.
”Arbetet omfattar flygande och markbaserade demonstratorer, avancerade studier samt utveckling av framtida systemkoncept för bemannade och obemannade system”, skriver Saab.
Ordern, som uppgår till 2,9 miljarder kronor och sträcker sig mellan 2026 och 2028, bygger vidare på kontrakten som skrevs 2024 och 2025. Det finns även optioner för åren 2029 och 2030 när det kommer till den nu aviserade avtalsperioden.
– Arbetet är avgörande för att vidareutveckla och demonstrera nya teknologier som kommer att vara centrala för framtida stridsflyg, säger Lars Tossman, chef för Saabs affärsområde Aeronautics.
Saab-aktien vänder upp över nollsträcket på beskedet. Vid 14.10-tiden är aktien upp 0,4 procent.
Följ taggar


