SBAB: Fortsatt underskott på nya bostäder

Det fanns under andra kvartalet en balans mellan efterfrågan och utbud på nya bostäder, men trenden pekar fortsatt mot underskott.
Det visar SBAB Booli Housing Market Index (HMI), som mäter balansen mellan utbud och efterfrågan på nyproduktion av bostäder.

Bild på bostäder till vänster, SBAB:s chefsekonom Robert Boije till höger.
Robert Boije är chefekonom på SBAB. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

HMI fortsatte att sjunka under kvartalet för Sverige som helhet och för samtliga boendeformer. För villor råder nu ett underskott i Sverige som helhet.

– Fallande bolåneräntor i kombination med den stora neddragningen av bostadsbyggandet de senaste två åren har väsentligt ökat potentialen för bostadsbyggandet sett till förhållandet mellan den potentiella efterfrågan och utbudet, säger Robert Boije, chefekonom på SBAB, i en kommentar.

Även om potentialen för bostadsbyggandet har förbättrats i takt med sjunkande inflation och bolåneräntor syns ännu ingen förbättring i den faktiska försäljningen av nyproducerade bostäder, tvärtom.

Antalet verifierat sålda nya bostäder låg under det andra kvartalet i år ungefär i nivå med, eller lite under, volymerna under samma period förra året.

Hög bygginflation

Ett uppenbart problem för bostadsbyggandet har varit den höga bygginflationen i kombination med fallande priser på andrahandsmarknaden. Även om bygginflationen har gått ner rejält ligger byggkostnaderna kvar på höga nivåer i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden.

– För att få lite bättre fart på den faktiska efterfrågan krävs nog antingen att priserna stiger markant på andrahandsmarknaden, att byggkostnaderna faller, vilket inte tillhör vanligheterna, eller en kombination av båda. En lugnare omvärld med minskad osäkerhet vore också positivt, säger Robert Boije.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;