SCA rapporterar i linje med förväntan

Omsättningsnedgången förklaras främst av lägre försäljningspriser och negativa valutaeffekter, även om effekten dämpades något av högre leveransvolymer, enligt bolaget.
Samtidigt sjönk ebitda till 1 303 miljoner kronor (2 033), vilket motsvarar en ebitda-marginal på 25,3 procent (37,8). Väntat var ett ebitda-resultat på 1.307 miljoner kronor och en marginal på 25,5 procent.
"Resultatnedgången berodde i huvudsak på de lägre försäljningspriserna och valutaeffekterna, i kombination med högre råvarukostnader och ökad kostnadsbelastning från planerade underhållsstopp", konstaterar SCA.
Vinst före skatt inklusive engångsposter blev 634 miljoner kronor. Analytikernas förväntningar uppgick i snitt till 650 miljoner kronor.
"Höga drivmedelspriser på grund av konflikten i Mellanöstern påverkade resultatet inom skogs- och industrisegmenten negativt, men bidrog till ett rekordresultat inom segment Förnybar energi. För att möta den utmanande marknaden för skogsindustriprodukter har SCA fortsatt fokuserat på löpande åtgärder för att kontrollera kostnader och kassaflöde under kvartalet", skriver SCA i rapporten.
Följ taggar


