TOPPNYHETER:

Senaten röstar för att begränsa Trumps militära makt

Fyra republikaner bidrog på tisdagskvällen till att en majoritet av senaten röstade för att begränsa Donald Trumps möjligheter att utföra militära operationer mot Iran utan kongressens godkännande, rapporterar Wall Street Journal.
Man i mörk kostym går på upplyst gräsmatta på kvällen med militär personal och officiell fordon i bakgrunden.
USA:s president Donald Trump. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån

Resolutionen godkändes av senaten med röstsiffrorna 50–48 och deklarerar att USA:s president måste dra tillbaka amerikanska styrkor från strider med Iran om ett ja till detta från kongressen saknas, om militära operationer inte krävs för att försvara USA eller landets allierade mot stundande angrepp.

Representantshuset sade ja till förslaget den 3 juni men väntas enligt Wall Street Journal bli verkningslöst då Högsta domstolen på 1980-talet bedömt den typ av resolution som nu röstats igenom inte är bindande enligt amerikansk grundlag.

– Det har ändå en juridisk effekt utifrån att det representerar kongressens syn på hur krigsmakt fördelas och att presidenten saknar auktoritet för att bedriva det här kriget, säger Brian Finucane, senior rådgivare vid US Program at the International Crisis Group, till Wall Street Journal.

Det samförståndsavtal med Iran som i förra veckan undertecknades av Trump har mötts av kritik även från partivänner.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel