Skanska tar miljardorder

Skanska har tecknat avtal med NKT HV Cables gällande den andra delen av bygg- och installationsarbeten vid utbyggnaden av NKT:s kabelfabrik i Karlskrona. Det nya kontraktet är värt cirka 1,2 miljarder kronor, vilket kommer att inkluderas i orderingången för Skanska Sverige i det fjärde kvartalet 2024.

Skanska Foto: TT
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Samverkansavtalet tecknades i juli 2023 och avtal för tidskritiska arbeten till ett värde av cirka 300 miljoner kronor tecknades i december 2023. Avtal för första delen av byggnadsarbetena tecknades i juli 2024 till ett värde av 700 miljoner kronor och dessa arbeten planeras att vara klar under 2025.

Del två av byggnads- och installationsarbetena startar omgående och planeras att vara klara i maj 2026.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel