Sämre bokningsläge för Skistar – styrelsen föreslår höjd utdelning

Skistar har rapporterat för det fjärde kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår, som sträcker sig från juni till augusti.
Det gör man med en omsättning som var sämre än väntat och ett bokningsläge inför vintern som är sämre än under fjolåret.
Samtidigt föreslår styrelsen en höjd ordinarie utdelning, från 2:80 kronor till 3:00 kronor per aktie.

Flaggor över Skistars anläggningar till vänster och Åreskutan till höger.
Skistar rapporterar för det fjärde kvartalet. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Skidturismbolaget Skistar redovisar en omsättning på 226 miljoner kronor under det fjärde kvartalet, vilket är 33 procent lägre än under jämförelsekvartalet i fjol. Factsets analytikerkonsensus låg på 256 miljoner kronor.

Rörelseresultatet landade på -310 miljoner kronor, vilket även det var sämre än under fjolåret då rörelseresultatet landade på -279 miljoner kronor. Här låg förväntningarna på -317 miljoner kronor.

Bolaget hänvisar till en fastighetstransaktion som skedde under förra året, vilket påverkat siffrorna för jämförelsekvartalet.

"Det svagare resultatet beror på en fastighetstransaktion som skedde under det fjärde kvartalet ifjol vilket påverkade såväl omsättning (118 MSEK) som vårt rörelseresultat (76 MSEK). Justerat för fastighetstransaktionen ökade omsättningen med 2 procent och rörelseresultatet med 12 procent", skriver Skistars vd Stefan Sjöstrand i vd-ordet.

Stärkt resultat för helåret

Resultatet efter skatt uppgick till -262 miljoner kronor, vilket är något bättre än under jämförelsekvartalet. Resultatet per aktie uppgick till -3:35 kronor, jämfört med -3:49 kronor.

För helåret minskade omsättningen med 1 procent, och uppgick till 4,6 miljarder kronor. Rörelseresultatet uppgick till 785 miljoner kronor, vilket är en ökning med 6 procent.

"Även om vi fick ett sämre tredje kvartal än väntat pga väderutmaningar under påskveckan lyckas vi ändå göra ett historiskt bra helårsresultat", kommenterar Stefan Sjöstrand i rapporten.

Sämre bokningsläge

Skidturismbolaget Skistar meddelar ett bokningsläge som ligger en 2 procent lägre för kommande vintersäsong 2025/2026 jämfört med samma period föregående år.

Stefan Sjöstrand lyfter dock fram att Skistar ser med "tillförsikt" på vintern, med en kalender som är "mycket gynnsam".

"Med tanke på den positiva kalendereffekten under jul- och nyårshelgerna och vårt viktiga andra kvartal har vi valt att inledningsvis fokusera vår marknadsföring till denna period", heter det i vd-ordet.

Höjer utdelningen

I rapporten framgår också att styrelsen föreslår en vinstutdelning om 3:00 kronor per aktie, jämfört med 2:80 kronor per aktie.

Skistars helår i siffror, MSEK (2023/2024)

Omsättning: 4 631 (4 679)

Rörelsemarginal: 17 procent (16 procent)

Rörelseresultat: 785 (740)

Resultat efter skatt: 552 (473)

Kassaflöde från den löpande verksamheten: 1 108 (1 084)

Resultat per aktie före och efter utspädning: 7,05 (6,04)

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;