TOPPNYHETER:

Space X mot strömmen – raset begränsar lockup-försäljning

Space X avancerar på en röd New York-börs när inlåsningsavtal som omfattar över 900 miljoner aktier löper ut.
Enligt CNBC ser ursprungliga investerare överlag ut att behålla sina positioner i rymdbolaget.
En raket lyfter från startplattformen omgiven av tjock rök och orange eldslågor under uppskjutningen.
Uppskjutning av Space X-raketen Starship den 24 juli. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån

Kl. 19.32 på torsdagskvällen har Space X avancerat med 2,4 procent för dagen.

Elon Musks rymdbolag rör sig mot strömmen när New York-börsen tappar mark, och trots att tusentals tidiga investerare i rymdbolaget ges möjlighet att sälja aktier för första gången sedan i december 2025.

– Den första riktiga möjligheten att omvandla förmögenhet på papper till verkliga, faktiska kontanter, säger Evan Mills vid Scholar Advising, som agerar rådgivare till nuvarande och före detta Space X-medarbetare, till Market Watch.

Kraftigt ned sedan noteringen

Torsdagens kurs på 110,83 dollar per aktie är drygt 30 procent lägre än introduktionskursen på 135 dollar.

Det innebär att antalet aktier investerare som omfattas av lockup-avtal kan sälja uppgår till 911,5 miljoner – 455,8 miljoner färre än om utvecklingen hade varit positiv sedan noteringen den 12 juni i år.

Vid Space X börsnotering uppgick bolagets så kallade ”float” – andelen aktier som är tillgängliga att köpa och sälja för småsparare och andra icke-insiders – till 5 procent av det totala antalet aktier.

En andel som under torsdagen har potential att mer än dubblas enligt JP Morgan-analytikern Doug Anmuth.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel