Spanien överväger skyhög straffskatt

Spanien har planer på att införa en 100-procentig skatt på fastigheter för köpare från länder utanför EU.
Regeringens tanke är att förbättra läget på bostadsmarknaden.
– Västvärlden står inför en avgörande utmaning: att inte bli ett samhälle indelat i två klasser – rika hyresvärdar och fattiga hyresgäster, säger Spaniens premiärminister Pedro Sánchez enligt Financial Times.

Det är en hel del utlänningar som köper fastigheter i Marbella. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

De stigande fastighetspriserna och den begränsade nybyggnationen har gjort det utmanande för Spaniens invånare att hitta prisvärda bostäder.

Ett allvarligt problem som lett till att Spaniens premiärminister Pedro Sánchez nu presenterat ett åtgärdspaket innehållande tolv olika förslag som förhoppningsvis ska kunna hjälpa till att balansera om landets bostadsmarknad. 

Ett av förslagen är att införa en 100-procentig skatt för fastighetsköpare från länder utanför EU, såsom Storbritannien.

Antonio de la Fuente, chef på fastighetsrådgivningsfirman Colliers i Spanien, är skeptisk till om regeringens åtgärder verkligen kommer att ha någon märkbar effekt. Han framhåller att icke-EU-medborgare köper ungefär 27 000 fastigheter per år i Spanien, vilket han beskriver som ”en droppe i havet” i jämförelse med landets 29 miljoner hushåll.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;