Prenumerera

Spår färre sänkningar: ”Det driver uppgången”

Handelsbanken ändrar sin prognos och spår nu en räntesänkning första halvåret.
Men det ska ses som ett gott tecken, menar bankens chefsekonom Christina Nyman.
– Många sänkningar kan komma men då är vi i ett sämre ekonomiskt scenario, säger hon.

Mathilda Ståhl
Mathilda StåhlReporter EFN
Handelsbanken tror nu på en räntesänkning till 2025 – men att det räcker för att få fart på ekonomin. Foto: TT NYHETSBYRÅN
Publicerad: 22 jan. 2025, 10:00Uppdaterad: 22 jan. 2025, 16:12
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Nyman förutspår en räntesänkning under första halvan av 2025, vilket är få jämfört med flera av de andra storbankerna och menar att detta i sig är hoppfullt för ekonomin:

– Många sänkningar kan komma men då är vi i ett sämre ekonomiskt scenario. Vi hoppas på en sänkning nu i januari och att räntan sedan ligger på 2,25, säger hon och fortsätter:

– Jämför man med ett år sen så var styrräntan 4 och nu kommer den ner till 2,25 procent och det är nu under hösten som vi ser att den genomsnittliga räntan till hushållen snabbt har gått ner.

Positiv syn på utvecklingen

Nyman betonar även att inkomsterna för hushållen nu ökar och att detta kommer att stimulera konsumtionen och ekonomin:

– Vi ser framför oss att det är det som kommer driva uppgången, säger Nyman.

Hon trycker även på att det vändningen gällande sysselsättning har kommit lite senare än de först tänkt men att de nu förväntar sig en uppgång med en förväntan på 150 000 nya jobb till 2027. Nyman tror även på en fortsatt stimulerad bostadsmarknad, ett höjt bolånetak senare under året samt en förstärkt svensk krona till 2026:

– För att kronan ska stärkas så måste vårt försiktiga scenario på tullkonflikten infrias och att osäkerheten med vart vi är påväg minskar och sen att amerikanska räntesänkningar fortsätter, säger Nyman.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;