Prenumerera

Splittrat i Asien – Kinabörserna backar på sanktionsoro

Asienbörserna är splittrade. Nedåt i Kina på grund av oro för amerikanska sanktioner, men uppåt i Tokyo på grund av en försvagning av den japanska valutan yen.

Clara Alanko
Clara AlankoReporter
Asien börsen
Blandade miner på Asienbörserna idag. Foto: Shutterstock
Publicerad: 28 nov. 2024, 06:17Uppdaterad: 28 nov. 2024, 07:56
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I Kina har börserna backat i den inledande handeln på grund av oro för amerikanska sanktioner mot Kina. I de inledande handelstimmarna backade Hang Seng-index i Hong Kong med 1,32 procent. Även kompositindexen för Shanghai och Shenzhen backade med 0,3 respektive 0,2 procent.

Men andra miner är det i Tokyo där bland annat en försvagning i valutan yenen har lett till uppgångar. Nikkei 225 är uppe 0,76 procent.

I Sydkorea sänkte centralbanken oväntat räntan med 25 punkter till 3 procent, men Kospi är i princip oförändrad.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;