Splittrade budskap om Iran: ”Ingen kommer att styra sundet”
New York-börsen faller tillbaka när tvivlen växer kring en snabb överenskommelse mellan länderna.

Kl. 19:07 har S&P 500 och Nasdaq fallit något djupare till dagslägsta 0,2 respektive 0,3 procent samtidigt som Dow Jones uppgång avtagit till 0,3 procent.
Oljepriserna faller och bidrar till ett lyft för amerikanska konsumentbolag med Brentoljan ned knappt 4 procent till 95,65 dollar och den amerikanska WTI-oljan tillbaka under 90 dollar för första gången sedan den 21 april efter ett drygt 4-procentigt prisfall.
USA:s president Donald Trump håller ett kabinettsmöte i Washington DC under onsdagen. Efter att USA tidigare under dagen dementerat uppgifter från Iran om att man är överens om ett ramverk för fredsförhandlingar säger presidenten att han inte är öppen för att låta Ryssland eller Kina sköta förvaringen av Kinas anrikade uran.
– Nej, det skulle jag inte vara bekväm med, säger presidenten enligt New York Times.
”Sundet kommer vara öppet för alla”
Donald Trump avfärdar även ett scenario där Iran behåller kontrollen över Hormuzsundet.
– Sundet kommer att vara öppet för alla. Ingen kommer att styra det, vi kommer att vaka över det, säger Trump och säger att han tror att Iran är på väg att komma med eftergifter.
– Jag tror att de kommer att börja ge oss sakerna som de måste ge oss. Och om de gör det, jättebra, och om inte så kommer mannen till vänster om mig att behöva göra slut på dem, säger Trump och syftar på försvarsministern Pete Hegseth vid hans sida i Vita huset.
Israels offensiv i Libanon har under onsdagen tilltagit och uppger att 150 mål attackerats efter att Hizbollah riktat drönarattacker mot landet. Evakueringsorder har utfärdats i städerna Nabatieh och Tyre i södra Libanon.


