Stark orderingång för ABB - höjer utdelningen

Familjen Wallenbergs verkstadsbjässe ABB:s orderingång under det fjärde kvartalet krossar förväntningarna.
Utdelningen höjs till 0,94 schweizerfranc och bolaget avser att lansera ett nytt återköpsprogram på upp till 2 miljarder dollar.
"Det fjärde kvartalet var en milstolpe eftersom vi för första gången översteg ordernivån på 10 miljarder dollar", säger vd Morten Wierød i ett pressmeddelande.

ABB-logga till vänster och Morten Wierod, vd på ABB, till höger.
ABB:s vd Morten Wierød. Foto: Pressbild och Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

ABB:s omsättning under det fjärde kvartalet ökar med 9 procent organiskt till 9.056 miljoner dollar jämfört med motsvarande kvartal i fjol. Förväntningarna låg på 8.765 miljoner dollar, enligt Infront.

Orderingången uppgår till 10.316 miljoner dollar, nära 22 procent högre än väntat och en ökning med 32 procent från motsvarande kvartal i fjol på jämförbar basis.

"Utöver en stark utveckling i den underliggande verksamheten påverkades orderingången positivt av tidpunkten för bokningen av stora projekt. Överlag var det glädjande att den starka orderutvecklingen var bred, med tvåsiffrig tillväxt inom alla tre affärsområden", skriver vd:n i rapporten.

Vd: "Presterar väl"

Det operationella ebita-resultatet uppgår till 1.588 miljoner dollar mot väntade 1.550 miljoner dollar.

Rörelsemarginalen uppgår därmed till 17,6 procent mot väntade 17,7 procent.

"Enligt min mening presterar vi väl under överlag gynnsamma marknadsförhållanden. Utöver att dra nytta av en stark jämförbar tillväxt skapar vi interna effektivitetsvinster som framgångsrikt motverkar exempelvis tullar och stigande materialkostnader. Vi ökade det operativa EBITA-resultatet med 19 procent och förbättrade marginalerna med 100 baspunkter", skriver Morten Wierød.

Utdelningen höjs till 0,94 schweizerfranc från fjolårets 0,90 schweizerfranc. Det motsvarar en utdelning på 10,80 kronor per aktie och totalt nära 20 miljarder kronor.

Samtidigt som utdelningen höjs planerar ABB att återköpa aktier för upp till 2 miljarder dollar som ska löpa till januari 2027, motsvarande nära 18 miljarder kronor.

"Det fjärde kvartalet var en stark avslutning på ett rekordår för ABB. Vi är ledande på marknader med starka långsiktiga trender, och vi kommer att fortsätta bygga vidare på vår verksamhetsmodell ABB Way. Det gör mig övertygad om våra uppdaterade finansiella mål och att 2026 kommer att bli ännu ett år med rekordresultat", säger vd Morten Wierød i ett pressmeddelande.

Fortsatt tillväxt nästa år

För det första kvartalet räknar ABB med en försäljningstillväxt på 7-10 procent, på jämförbar basis. Rörelsemarginalen ska förbättras jämfört med motsvarande kvartal i fjol.

För helåret 2026 räknar ABB med en positiv book-to-bill, det vill säga orderingång i förhållande till försäljning, organisk tillväxt på 6-9 procent och en något förbättrad rörelsemarginal.

Orderboken uppgår till 25,3 miljarder dollar, motsvarande 76 procent av omsättningen under 2025.

ABB är familjen Wallenbergs maktbolag Investors tyngsta innehav.

Texten uppdateras.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;