Starka siffror från Tesla-konkurrenter
Amerikansk bilindustri levererade goda nyheter under fredagen.
Både General Motors och Ford har haft sina bästa försäljningsår sedan 2019 och den nischade elbilstillverkaren Rivian lyfter efter uppnådda produktionsmål.

Biltillverkarna GM och Fords försäljningssiffror för 2024 ligger i linje med marknadens förväntningar om knappt 16 miljoner sålda personbilar för de amerikanska biltillverkare.
Ford lyfte med dryga 2 procent under fredagshandeln på New York-börsen efter att ha sålt 2,08 miljoner bilar under året – en ökning med knappt 100 000 sedan 2023.
GM var upp en knapp procent strax efter kl. 18.00 svensk tid efter besked om 2,7 miljoner sålda fordon. En ökning på 4,3 procent, enligt CNBC.
– Drivkraften för vår verksamhet är nya fordon med fantastisk design och prestanda i vårt utbud ... vi går in i 2025 med betydande momentum, säger Rory Harvey, GM:s chef för globala marknader, i ett pressmeddelande.
Börslyft för Rivian
Elbilstillverkaren Rivian, som konkurrerar med Tesla med sina pickuper och suv:ar i premiumsegmentet i USA, meddelade samtidigt att produktionsmålen och leveranserna låg i linje med vad som tidigare presenterats för 2024. I oktober sänkte bolaget produktionsmålet till 47–49 000 fordon och aktien tappade 43 procent under fjolåret men fick ordentlig fart efter nyheten och handlas upp knappt 20 procent.
Efter gårdagens fall, orsakat av det första säljtappet på över tio år under 2024, handlas även Tesla upp under fredagen med ett lyft på över 4 procent drygt tre timmar innan börsens stängning.
