Stigande oljepris sänkte börsen: ”Prisar in långvarig konflikt”
Halvledar- och energibolag rörde sig uppåt när oljepriserna rusade.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Dow Jones tappade 1,2 procent, S&P 500 0,6 och Nasdaqs kompositindex föll med 0,3 procent.
Ett kraftigt stigande oljepris bidrog till en negativ start på den förkortade handelsveckan i USA och S&P 500 föll för tionde gången i rad under den tisdag som följt helgdagen Labor Day.
WTI-oljepriset – 93,30 – är det högsta på tre månader efter ett 2-procentigt prislyft och Brentoljan var under dagen nära att passera 100 dollar per fat.
”Marknaden prisar i allt större utsträckning in en långvarig konflikt i Mellanöstern”, skriver Goldman Sachs-analytikern Daan Struyven samtidigt som banken höjt sina oljeprisförväntningar och förväntar sig fortsatta marknadsstörningar under inledningen av 2027.
Hälsovårdssektorn föll tyngst med den brantaste nedgången för Amgen under en enskild handelsdag sedan i oktober 2000 efter att Novartis meddelat negativa studieresultat för hjärtmedicinen pelacarsen.
Apple tappade drygt 1 procent inför John Ternus scendebut som vd på onsdagen, då en ny vikbar Iphone med en prislapp på omkring 2 000 dollar väntas presenteras i Kalifornien.
Den kanadensiska flygplanstillverkaren och försvarsleverantören Bombardier tappade dryga 2 procent efter att Donald Trump hotat med förbud i USA.
Vid sidan av energibolag som Chevron och Phillips 66, stärkta av ett stigande oljepris, blev leverantörer av AI-infrastruktur vinnare för dagen.
Lanseringen av en ny AI-modell från Open AI i slutet av förra veckan bidrog enligt CNBC, tillsammans med en gemensam ny infrastruktursatsning av Qualcomm och Amazon till att stärka bland annat molntjänstbolaget Coreweave, fotonikbolaget Lumentum och chiptillverkaren Intel.
Den amerikanska 10-åringen höll sig kvar på 4,79 procent och 1 dollar kostade 9,59 SEK vid börsens stängning.

