Stockholmsbörsen mot försiktig öppning – strateg: ”Spela inte hjälte”
Stockholmsbörsen går mot en öppning i sidled på tisdagen efter uppgifter om att fler länder är redo att gå in i Irankriget.
Nyheten får även oljepriset att klättra under morgonen.
– Kortsiktigt är det helt omöjligt att agera på det här, för det flip-floppar för mycket. Det är för hög volatilitet, säger Swedbanks aktiestrateg Robert Oldstrand.

USA:s president Donald Trumps utspel om stoppade attacker mot Iran fick börserna att studsa uppåt och oljepriserna att rasa på måndagen. Men efter motstridiga uppgifter från Iran, som förnekade att några samtal ägt rum med USA, dämpades uppgången.
De ledande börserna i Asien återhämtade sig på tisdagen i en eftersläpande uppgång i linje mot globala marknader. I Japan klättrade Nikkei 225 med 1,5 procent medan Sydkoreas Kospi-index var upp nästan 3 procent. Indextunga jättarna Samsung Electronics och SK Hynix lyfte upp 2 respektive 5,8 procent i Seoul. Hongkongbörsen steg samtidigt med 2,4 procent medan Shanghaibörsen i Kina var upp 1,7 procent.
Ny oro lyfter oljepriset
Sentimentet har därefter svängt på marknaderna efter uppgifter från Financial Times om att Saudiarabien och Förenade Arabemiraten har tagit steg mot att ansluta sig till kriget mot Iran.
Brentoljan är upp 3 procent till 103 dollar per fat efter att ha stängt under 100 dollar för första gången sedan den 11 mars. WTI-oljan är samtidigt upp 3 procent till 91 dollar per fat. Spotpriset för guldet backade samtidigt 1 procent till 4 370 dollar per uns.
– Brent öppnade över 100 dollar per fat, vilket signalerar att konflikten i Mellanöstern är långt ifrån över. Om ytterligare signaler driver upp oljepriserna tydligt kan det leda till ännu en dag med tvära kast på marknaderna, säger Garfield Reynolds, strateg på Bloomberg.
Stockholm mot försiktig öppning
Initialt pekade förhandeln på en nedgång, men inför öppning har sentimentet vänt upp. Euro Stoxx 50 indikerar nu en uppgång på 0,3 procent, medan Stockholmsbörsen väntas öppna i sidled.
USA-terminerna indikerar nu också en öppning svagt uppåt i eftermiddag.
– Här och nu så är det väldigt stökigt och det kan röra på sig väldigt mycket. Om vi tittar på våra stora svenska verkstadsbolag, som gått bra tidigare, så har några fallit runt 20 procent. Så det är rejäla rörelser, säger Swedbanks aktiestrateg Robert Oldstrand.
”Spela inte hjälte”
Han råder småsparare att inte ”spela hjälte” i oron. Framförallt när det kommer nya utspel och nyheter som rör om marknaden hela tiden.
– Kortsiktigt är det helt omöjligt att agera på det här för det flip-floppar för mycket. Det är för hög volatilitet och därmed i närtid om man är aktiv och kortsiktig ska man nog ha små positioner. Är man lite mer långsiktig ska man inte ta för stora risker här och nu. Man vill ju ha lite mer klarhet, säger Robert Oldstrand.
– Det är ganska stort utfallsutrymme. Man kan ta det lite lugnt och invänta mer klarhet. Det är det mest sunda nu.
Följ taggar



