TOPPNYHETER:

Stockholmsbörsen öppnar nedåt – Kinnevik lyfter på köpråd

Stockholmsbörsen inleder onsdagen nedåt . Hoist stiger efter att ha presenterat nya mål inför onsdagens kapitalmarknadsdagen och Kinnevik lyfter efter en köpstämpel från SEB.
Skärmbild av finansmarknadsinstrument som visar en tabell med aktielistor, prisuppgifter och procentuella förändringar i grönt och rött, samt ett linjediagram med flera färgade trendlinjer som illustrerar kursrörelser.
Börsen öppnar nedåt. Foto: Lisa Mattisson

Strax efter börsöppning backar breda index OMXSPI och storbolagsindex OMXS30 med 0,5 procent vardera.

Evolution återfinns i botten av OMXS30 och faller med 3,1 procent efter att en ny rapport visat att bolaget haft ”ineffektiva” efterlevnadsprocedurer (compliance procedures) för att kontrollera om dess kasinospel var tillgängliga på marknader där spel är olagligt.

I toppen av indexet lyfter Astra Zeneca omkring en halv procent efter att RBC Capital Markets inlett bevakning av läkemedelsjätten med rekommendationen outperform och en riktkursen på 145 brittiska pund.

H&M backar 1,2 procent efter att sektorkollegan Inditex rapporterat en omsättning snäppet högre än förväntan men en lönsamhet under förhandstipsen för bolagets första halvår (februari-juli) i det brutna räkenskapsåret 2026/2027.

Utanför storbolagsindex lyfter Kinnevik 5,5 procent efter att SEB Equities har höjt rekommendationen för Kinnevik till köp från behåll. Riktkursen höjdes samtidigt till 74 från 56 kronor.

Detaljhandelskedjan Rusta handlas upp omkring 3 procent efter att bolagets rörelseresultat under det första kvartalet (maj-juli) i det brutna räkenskapsåret 2026/2027 landat på 330 miljoner kronor (280). Rörelsemarginalen uppgick till 9,5 procent (8,8), medan den jämförbara tillväxten uppgick till 2,2 procent (1,2).

Bravida handlas upp omkring 3 procent till strax över 144 kronor efter att DNB Carnegie har höjt riktkursen till 170 från 152 kronor. Rekommendationen köp upprepas.

Finans- och kredithanteringsbolaget Hoist Finance har justerar sina finansiella mål inför bolagets kapitalmarknadsdag som inleds klockan 13.00 på onsdagen. Bolaget räknar nu med att ge en utdelning om 30-40 procent av koncernens årliga nettovinst från 2027, upp från den tidigare policyn på 25-30 procent av nettovinsten. Hoist stiger svagt.

Under onsdagen har besked om två nya noteringar kommit, golfbolaget Dormy och EPC-leverantören Linjemontage.

Texten kan komma att uppdateras.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel