Stockholmsbörsen stänger med röda siffror
Stockholmsbörsen inleder veckan på minus och stänger på måndagen med röda siffror.
Vid stängning hade både OMXS30 och OMXSPI backat 0,8 procent.

Stockholmsbörsen vände ned på måndagen efter att ha inlett dagen med uppgångar.
Saab gick mot strömmen på OMXS30 och steg som mest 8 procent efter att bolaget under helgen meddelat att de säljer 17 Gripenplan till den colombianska regeringen. Saab avslutade dagen i toppen på storbolagsindex med en uppgång på 2,5 procent.
Största förlorare inom OMXS30 var modebolaget H&M som tappade 2,8 procent utan några kända nyheter. Vidare föll riskkapitalbolaget EQT 2,4 procent.
Utanför storbolagsindexet har fastighetsbolaget Balder beslutat att återköpa egna aktier. Syftet med återköpet är att ge styrelsen möjlighet att justera kapitalstrukturen för att därigenom skapa ökat värde för bolagets aktieägare, enligt bolaget. Balder-aktien steg 2,5 procent.
Intellego har uppgett att UV-teknikbolagets kinesiska partner Likang har fortsatt att köpa Intellegos dosimetrar efter att ha fått positiv återkoppling av marknaden. Den nedpressade aktien lyfte 5,0 procent.
