Stockholmsbörsen stiger vid öppning – Verisure klättrar
Stockholmsbörsen öppnar grönt efter en volatil föregående vecka. Clas Ohlson planerar att investera närmare en halv miljard i Insjön, och Verisure har fått en ny köpstämpel.

OMXSPI stiger 0,9 procent, medan OMXS30 stiger 0,8 procent.
Saab faller till botten av storbolagsindex och backar närmare 3 procent efter nyheten om att ett ramavtal för fred mellan Ryssland och Ukraina är i sikte.
Bank of America har höjt rekommendationen för SSAB till neutral från underperform. Aktien stiger 3 procent.
Clas Ohlson har meddelat att de kommer att investera drygt 450 miljoner kronor i sin distributionscentral i Insjön. Det här i syfte att ge snabbare service. Aktien backar 0,5 procent på nyheten.
Läkemedelsjätten Astra Zeneca har meddelat att de planerar att investera motsvarande 19 miljarder kronor i sin tillverkningsanläggning i Maryland. Bolaget har för avsikt att lägga mer pengar på forskning i USA. Aktien rör sig 0,5 procent uppåt.
SEB har inlett bevakning av Verisure. De stämplar aktien köp med riktkursen 22 euro. Det är 44 procent över fredagens stängningskurs. Aktien stiger 2,3 procent.
Att hålla ögonen under dagen är även Alfa Laval, som har kapitalmarknadsdag. Aktien rör sig 0,3 procent uppåt vid öppning.
Följ taggar
