Stockholmsbörsen stod emot Wall Streets nedgång
Men Stockholmsbörsen lyckades stå emot och stängde på ljusgrönt.
– Som ett resultat av den här siffran är det lite jojo på marknaden, sa Johan Larsson, investeringschef på Nordea Liv & Pension.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
När börsen hade stängt var både breda OMXSPI och storbolagslistan OMXS30 upp 0,2 procent.
I toppen av OMXS30 hittades verkstadsbolaget Sandvik som noterade ett lyft på 2,6 procent. Även kullagerföretaget SKF hade en roligare börsdag efter att Cevian Capital köpt nära 5,4 miljoner aktier i bolaget, vilket EFN rapporterat om. H&M, SCA och Epiroc handlades också upp över 1 procent.
Mot strömmen gick Hexagon, Saab, Astra Zeneca och EQT som backade mellan 1,4 och 1 procent.
Stålbolaget SSAB handlades upp 2,8 procent efter att ha fått höjda riktkurser från både Deutsche Bank och SB1.
Clas Ohlson föll över 5 procent efter att Nordea sänkt aktien till behåll från köp, men höjt riktkursen till 490 från 480 kronor i kölvattnet av prylkedjans rapport.
Medicinteknik- och cybersäkerhetsbolaget Sectra handlades ned 0,1 procent efter att bolaget i sin rapport visat på årligt återkommande intäkter från molntjänster på rullande tolv månader passerat 1 miljard kronor för första gången. Rörelseresultatet ökade till 191 miljoner kronor (119) medan rörelsemarginalen ökade till 19,8 procent (15,5).
Kärnteknikföretaget Studsvik steg nära 6 procent efter 5-procentig uppgång i torsdags när Studsvik presenterade partners för byggnationsplaner på ny kärnkraft i Sverige. En styrelseledamot har köpt Studsvik-aktier för 6 miljoner kronor, noterar Direkt.
Jobbsiffran pressar Wall Street
Fokus för marknaden har under fredagen varit den amerikanska jobbsiffran, som kom in klart över förväntningarna. Antalet sysselsatta utanför jordbrukssektorn, nonfarm payrolls (NFP), i USA ökade med 162 000 personer i augusti.
Det var klart högre än väntade 56 000, enligt Trading Economics konsensusprognos. Arbetslösheten uppgick till 4,1 procent, vilket var enligt förväntan.
En räntehöjning från Fed i september ser samtidigt allt mer trolig ut och på marknaden indikeras nu en sannolikhet på över 60 procent, upp från närmare 50 procent före siffrorna, enligt Bloomberg. Även dollarn steg.
– Spontant kanske det här inte räcker för att vi ska ändra vår Fed-prognos i närtid. Men det är klart att det här ökar lite möjligheterna för Fed att höja om de vill, och om de tycker att det fortfarande är för hög inflation, sa SEB:s chefsekonom Jens Magnusson till EFN.
Den urstarka jobbsiffra i USA satte tonen för fredagens handel på Wall Street och fick de ledande terminerna att pressas. Vid Stockholmsbörsen stängning är breda S&P 500 ned 0,5 procent medan Dow Jones industriindex backar 0,7 procent. Nasdaqs kompositindex handlas ned 0,4 procent.
– Som ett resultat av den här siffran är det lite jojo på marknaden. Det här är en bra siffra men landar i ett marknadssentiment där en bra siffra lite konstigt nog får negativ genomslagskraft. Men det är ingen våldsam reaktion, sa Johan Larsson, investeringschef på Nordea Liv & Pension.
Följ taggar


