Stora vinnaren på fotbolls-VM: Ekonomin
Om knappt en månad inleds fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko och en rekordfest väntas.
Oavsett vilken nation som tillslut får lyfta bucklan så pekas ekonomin ut som den givna vinnaren på fotbollsfesten, med över 80 miljarder dollar i förmodad ekonomisk påverkan globalt.

Det slår Hamish Israel, chef för tematisk research på Bank of America, fast i en diskussion med EFN:s Gabriel Mellqvist.
– För att förstå omfattningen är det som OS plus Super Bowl gånger 40, säger han om turneringen.
Hamish Israel och hans team hänvisar till en studie från FIFA och WTO som uppskattar att fotbolls-VM 2026 kan generera 80,1 miljarder dollar i global produktion och tillföra 40,9 miljarder dollar till globalt BNP.
Samtidigt beräknas över 800 000 nya jobb skapas globalt, varav 185 000 i USA tack vare turneringen och enbart i USA spås ekonomin få ett BNP-tillskott på över 17 miljarder dollar.
Tillställningen kan mycket väl höja humöret i världens största ekonomi USA, där en pressad konsument tyngs av höga bensinpriser och ett allmänt högre kostnadsläge.
– För en månad kommer problemen att läggas åt sidan. Världsmästerskapet är ett så stort evenemang, fyllt av känslor och stolthet, och vi är helt övertygade om att detta kommer att gynna konsumenttrenderna, säger Hamish Israel.
Världsmästerskap stöpt i AI-eran
Det blir även ett världsmästerskap stöpt i AI-eran och årets upplaga blir den första sedan AI:s genombrott.
– Det här är det första världsmästerskapet som kommer att bli ett renodlat AI-evenemang. Vi pratar om helt enorma mängder dataskapande, mer än två exabyte. Det kommer att skapas mer än 45 gånger så mycket data som under VM i Qatar.
Exabyte
1 exabyte (EB) motsvarar 1 miljard gigabyte (GB).
Om du strömmar film i HD på exempelvis Netflix drar det cirka 3 gigabyte per timme. 2 exabyte motsvarar då att oavbrutet titta på film i cirka 76 000 år.
Utöver självklara vinnare som hotell- och resebolag lyfter Hamish Israel även aktörer inom datacenter och databehandling, samt media och reklam som potentiella vinnare.
– Vi är övertygade om att TV och traditionella sändningar kommer att dra nytta av VM, men att majoriteten av tittandet kommer att ske på sociala medier, vissa streamingtjänster och andra plattformar. Onlinebetting kommer också att få ett rejält uppsving, säger Hamish Israel.
I rapporten lyfts även prognosmarknader som något som kommer öka spelvolymerna under VM.
Bank of America spår samtidigt att finalen kommer konsumera upp till 7 procent av den globala internetkapaciteten.
– Vi pratar om ett massivt stresstest som världen aldrig tidigare har skådat.
Vem vinner?
Bankjätten har genomfört två undersökningar i sin rapport – en AI-baserad och en mänsklig. I den undersökning som gjordes via analysavdelningen stod Frankrike som vinnare, medan Japan blev turneringens överraskning. AI:n gav Spanien samma vinnarodds som Frankrike, men höll med om att Japan blir turneringens överraskning.
Oavsett utfall på fotbollsplanen och vem som får lyfta den ikoniska VM pokalen så står det klart att ekonomin blir en solklar vinnare. Förlorare blir kanske alla de miljontals fans som reser till mästerskapet. FIFA har kritiserats för höga biljettpriser.
Biljetter till VM-finalen säljs vidare på FIFA:s biljettsida för omkring 2,3 miljoner dollar. FIFA styr inte priserna på portalen, vilket i praktiken innebär att biljettinnehavare får ta hur mycket betalt de vill. Organisationen tar dock en provision på 15 procent från både köpar- och säljarsidan
VM-pokalen har rusat i värde
VM-bucklan har varit oförändrad sedan VM 1974 och har sedan dess ökat nära 3 000 procent i värde enbart som en konsekvens av det stigande guldpriset.
Trofén är gjord av cirka 4,9 kilo rent guld, vars värde har ökat från 26 000 dollar år 1974 till 747 000 dollar i dag. Den nya trofén ersatte den ursprungliga Jules Rimet-pokalen 1974, som enligt uppgift blev stulen, gömd och tros ha smälts ner av tjuvar.





