Storbanken i rusningen: 30-åriga räntan kan nå 6 procent
Barclays Capital bedömer att klättringen kan fortsätta till 6 procent med räntan kvar på en hög nivå på lång sikt.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Bedömningen sker utifrån en uppfattning om att obligationsmarknaden ännu inte prisat in effekterna av en ihållande produktivitetsökning, skriver Bloomberg.
”(Marknaden) fortsätter att anta att dagens förhöjda neutrala ränta i slutändan kommer att visa sig vara cyklisk snarare än sekulär”, skriver räntechefen Anshul Pradhan i rapporten.
I ett cykliskt scenario räknar marknaden med att Federal Reserve höjer styrräntan för att dämpa inflationen utan att se räntehöjningarna som permanenta, enligt Pradhan.
Han menar dock att det finns risk för att bland annat de pågående AI-satsningarna lägger grunden för ”en mer produktiv ekonomi”, vilket skulle förändra Feds beslutsunderlag och ge centralbanken färre skäl till att sänka räntorna längre fram.
Följ taggar

