TOPPNYHETER:

Storbanken i rusningen: 30-åriga räntan kan nå 6 procent

Den 30-åriga långräntan har på tisdagen nått 5,60 procent – den högsta nivån på 24 år.
Barclays Capital bedömer att klättringen kan fortsätta till 6 procent med räntan kvar på en hög nivå på lång sikt.
Gatuscen med en stor blå upplyst klockdisplay på en byggnadsfasad
Barclays befarar fortsatt stigande obligationsräntor. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån

Bedömningen sker utifrån en uppfattning om att obligationsmarknaden ännu inte prisat in effekterna av en ihållande produktivitetsökning, skriver Bloomberg.

”(Marknaden) fortsätter att anta att dagens förhöjda neutrala ränta i slutändan kommer att visa sig vara cyklisk snarare än sekulär”, skriver räntechefen Anshul Pradhan i rapporten.

I ett cykliskt scenario räknar marknaden med att Federal Reserve höjer styrräntan för att dämpa inflationen utan att se räntehöjningarna som permanenta, enligt Pradhan.

Han menar dock att det finns risk för att bland annat de pågående AI-satsningarna lägger grunden för ”en mer produktiv ekonomi”, vilket skulle förändra Feds beslutsunderlag och ge centralbanken färre skäl till att sänka räntorna längre fram.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel