Prenumerera

Storbankerna sänker bolåneräntorna

Riksbankens väntade 25-punkterssänkning till 2,50 procent får flera storbanker att sänka räntorna för sina rörliga bolån.

Storbankerna.
Storbanker Foto: TT
Publicerad: 19 dec. 2024, 12:04Uppdaterad: 19 dec. 2024, 14:00
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Riksbanken valde att sänka styrräntan med 0,25 procent och det är även så mycket som Swedbank sänker sin listränta för bolån med tre månaders räntebindningstid till 4,49 procent.

Först ut var Handelsbanken för en vecka sedan att även de sänka den korta listräntan med 0,25 procentenheter.

Samma sänkning har SEB gjort under dagen samtidigt som Danske Bank sänkte sin tremånadersränta med 0,15 procentenheter efter att de sänkte 0,10 i början på december. Totalt har Danske Bank också sänkt 0,25 procentenheter i under julmånaden.

Nordea sänker den korta listräntan med 0,20 procentenheter till 4,54 procent och ettårsräntan med 0,25 till 3,73 procent.

I början av veckan sänkte Länsförsäkringar och SBAB korträntorna med 0,20 procentenheter och Landshypoteket med 0,15. Efter räntesänkningen sänker Länsförsäkringar korträntan med ytterligare 0,05 procentenheter till 4,49 procent.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;