TOPPNYHETER:

Spår vändning för guldet: ”Bra tillfälle att gå in”

Guldet är inne i en formsvacka.
Men nu räknar Amundis strategichef Lorenzo Portelli med att ädelmetallen återhämtar sig till omkring 4 500 dollar per uns.
– Det värsta ligger bakom oss, säger han enligt Bloomberg.
Guldtackor som ligger på en amerikansk hundradollarsedel.
Guldet är inne i en formsvacka. Men nu kan det vända för ädelmetallen, enligt Amundis strategichef. Foto: Shutterstock

I förra veckan föll guldpriset till under 4 000 dollar per uns och nådde därmed den lägsta nivån sedan mitten av juli.

Prisrörelsen förklarades av en bredare försäljning av AI-relaterade investeringar då handlare sålde guld för att täcka förluster på annat håll, skriver Bloomberg.

Ädelmetallen har fallit nästan 10 procent sedan september på förväntningar om en räntehöjning från Fed. Enligt Lorenzo Portelli, som arbetar på franska kapitalförvaltaren Amundi, är det värsta dock redan inprisat. Det handlar om inflation utan recession, som skulle tvinga Fed till kraftiga räntehöjningar. Utsikterna motiverar inga fler höjningar än vad marknaden redan räknar med, menar han.

Strategichefen tror samtidigt att det är osannolikt att guldpriset når 5 000 dollar per uns före årsskiftet. I stället är huvudscenariot nu en uppgång på minst 10 procent från dagens nivå till omkring 4 500 dollar per uns.

– Ha tålamod. Helhetsbilden är inte dyster. Det är ett bra tillfälle för långsiktiga investerare att gå in på marknaden, säger han enligt Bloomberg.

Spotpriset på guld ligger på tisdagsmorgonen omkring 4 000 dollar per uns.

Följ ämne och taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel