Största Tesla-raset på månader – öppnar för Apple-teknik
Tesla tappade 6,6 procent i torsdagshandeln på Wall Street.
Samtidigt tar bolaget hjälp av teknik från Apple i ett försök att lyfta försäljningen.

Kl. 21.06 på torsdagskvällen hade Tesla tappat 7 procent av sitt börsvärde. Tillsammans med kryptobolaget Strategy, e-handelsbolaget Shopify och AI- och försvarsbolaget Palantir faller elbilstillverkaren tyngst på Nasdaq.
Ett fall som vid tidpunkten utgjorde det största under en enskild dag sedan 24 juli – handelsdagen som följde bolagets andra kvartalsrapport för året med besked från vd:n Elon Musk om att kommande kvartal kunde väntas bli "tuffa" för Tesla.
Vid stängning var aktien ned 6,6 procent.
Sedan sommaren är Tesla fortfarande upp dryga 30 procent efter att investerarna enligt Market Watch återfått förtroendet för Elon Musk, som tidigare i november fick ja från aktieägarna till ett ersättningspaket på knappt 900 miljarder dollar fördelade över de kommande tio åren förutsatt att Musk uppnår en rad förutbestämda mål för bolaget.
Tesla tvingades tidigare under torsdagen återkalla drygt 10 000 energiprodukter för hembruk efter rapporter om klagomål på överhettning och fem rapporter om bränder.
Öppnar för Apple
Enligt uppgifter till Bloomberg arbetar elbilstillverkaren på att möjliggöra stöd för Apple-systemet Carplay – standard bland en rad andra tillverkare – som gör det möjligt att använda Iphone-gränssnittet i bilen.
Ett beslut som beskrivs som en helomvändning från Tesla och Elon Musk och skulle kunna implementeras under nästa år. Tesla har hittills förlitat sig på ett eget gränssnitt och egna appar i sina bilars digitala miljö.
Enligt enstudie från McKinsey i fjol uppger en tredjedel av amerikanska bilköpare att Carplay eller Googles motsvarighet Android Auto är ett måste på listan över utrustning vid köp av en ny bil.
Följ taggar
