TOPPNYHETER:

Strateg: Därför lyfter börsen trots oron – ”gåsmarknad”

Stockholmsbörsen visar muskler trots den fortsatta ränteoron.
Mattias Isakson, chefsstrateg på Swedbank, konstaterar att aktiemarknaden är som en ”gås”.
– Oron bara rinner av den, säger han.
Swedbanks chefsstrateg Mattias Isakson.
Swedbanks chefsstrateg Mattias Isakson. Foto: TT Nyhetsbyrån

Stockholmsbörsen inleder tisdagens handel starkt, trots långräntornas fortsatta klättring uppåt.

Den amerikanska tioårsräntan handlas på tisdagsmorgonen kring 5,32 procent samtidigt som de globala aktiemarknaderna befinner sig strax under rekordnivåer.

En dryg halvtimme efter börsöppning i Sverige är både breda OMXSPI och storbolagslistan OMXS30 upp över 1 procent vardera.

”Överraskande”

I toppen av OMXS30 hittas bolag som Addtech, Astra Zeneca, Sandvik, Lifco, EQT och Epiroc. Mot strömmen går Saab, som är ned över 1 procent.

– Det är bara att konstatera att det inte riktigt biter på aktiemarknaden som helhet. Tittar man under huven är det saker som skiljer sig åt. Men på indexinivå så har aktier så tydligt stöd i form av den solida vinstutvecklingen som ligger i botten. Nu närmar vi oss en ny rapportsäsong som sannolikt kommer bekräfta den bilden åter, säger Mattias Isakson, chefsstrateg på Swedbank.

– Parallellt med det så har vi faktiskt starkare konjukturdata än vad många har väntat sig. Så makrodata har överraskat positivt under perioden då andra saker har också drivit upp räntorna. Så det är flera faktorer som drivit upp räntorna, både inflationsförväntningar, oro för statsfinanser men även starkare konjunktur.

Detta tillsammans med att vinsterna fortsätter leverera så blir inte aktiemarknaden orolig, menar han.

– Vi kallar det för gåsmarknad. Det bara rinner av aktiemarknaden så länge det finns det solida stödet.

– Men det är överraskande, för normalt när vi ser dessa typer av ränteuppgångar så brukar det bita mer på aktiemarknaden.

Behåller tydlig övervikt i aktier

Swedbank har under tisdagsmorgonen presenterat en ny analys där de behåller en ”tydlig övervikt i aktier i Investeringsstrategin för oktober månad, finansierad av motsvarande undervikt i räntor, medan krediter förblir neutrala”.

”Finansmarknaderna präglas av en dragkamp mellan god bolagsutveckling och ett alltmer utmanande ränteläge, men riskaptiten är fortsatt god, understödd av vinster och strukturell optimism kring AI. Räntemarknaden har blivit en tydligare riskfaktor när penningpolitiken omvärderas. Optimism grundas fortsatt på god vinsttillväxt, och högre räntor väntas i nuläget inte driva kapital från aktier till räntor”, skriver banken.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel