TOPPNYHETER:

Strateg: Pensionerna blir avgörande för Frankrikes räntor

Att presidentkandidaten Marine Le Pen, som leder i mätningarna, åtar sig att höja pensionsåldern i Frankrike är avgörande för utvecklingen av räntorna på obligationsmarknaden.
Marine Le Pen.
Marine Le Pen. Foto: TT Nyhetsbyrån

Det uppger Mike Bell, chef för marknadsstrategi på RBC Bluebay Asset Management, till Reuters.

Frankrikes lånekostnader har skjutit i höjden i samband med en bred nedgång på den globala obligationsmarknaden och landets sköra finanser i kombination med ett splittrat politiskt landskap och osäkerhet inför presidentvalet till våren bidrar till investerarnas oro.

Pensioner är Frankrikes i särklass största offentliga utgiftspost, som nästa år väntas uppgå till 436 miljarder euro, motsvarande 14 procent av BNP. Frågan om pensioner är känslig i Frankrike och har tvingat regeringen att skjuta upp sin pensionsreform, där pensionsåldern ska höjas från 62 till 64 år, till efter valet efter omfattande protester.

"Marknaden vill se att den som har störst chans att vinna – och opinionsmätningarna pekar på Le Pen – kommer att genomföra en politik som höjer pensionsåldern. Utan detta fortsätter trycket att öka", säger Mike Bell.

Le Pen, från ytterhögerpartiet Nationell samling, har tidigare uttryckt att hon vill att pensionsåldern ska vara 62 år. Hon har också stöttat att pensionsåldern bör vara 60 år för de som började att arbeta tidigt. När hon presenterade sin budgetplan i veckan utelämnade hon detaljer om pensionerna, men sade att hon skulle redogöra för dem kommande veckor.

Enligt Bell kan räntespreaden mellan tyska och franska tioårsobligationer öka till så mycket som 200 punkter om en kandidat som vill behålla den nuvarande pensionsåldern i Frankrike ser ut att vinna. Spreaden steg nyligen till 150 punkter, den högsta nivån sedan eurokrisen 2011.

Bell uppger att det skulle krävas en "modig person" för att öka exponeringen på franska tillgångar när det fortfarande återstår månader till presidentvalet.

Han varnar också för att en Le Pen-seger kan orsaka spänningar med ECB.

"Jag har svårt att föreställa mig en värld där en ganska hängiven fransk nationalist ser med blida ögon på att få höra av ECB vad som krävs för att hålla nere lånekostnaderna", säger Bell.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel