Ekonomen: Förtroendekris för Yubico – en tung smäll för Bure

Utbredd skepsis bland investerare och en kräftgång som slår hårt mot storägaren Bure är enligt Carl-Henrik Söderberg några av konsekvenserna av vinstvarningen från Yubico.
– Det är klart att det råder en förtroendekris här där investerare känner sig långt ifrån konfidenta kring ledningen och bolagets förmåga att exekvera framåt, säger Nordnets sparekonom.

En man med glasögon bredvid en elektronisk enhet med en högtalarikon
Carl-Henrik Söderberg beskriver läget för Yubico som en förtroendekris. Foto: EFN/Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Torsdagseftermiddagens vinstvarning, som orsakade ett drygt 30-procentigt ras på Stockholmsbörsen, var den senaste i raden av negativa nyheter för cybersäkerhetsbolaget.

Yubico har levererat tre stora negativa chocker på kort tid, en vinstvarning i oktober förra året, bokslutskommunikén här i februari och nu denna vinstvarning, säger Carl-Henrik Söderberg.

”Mycket att bevisa”

Ett P/E-tal som gått från 55 till 15 gånger den framåtblickande vinsten summerar enligt honom omfattningen för den förtroendekris för bolaget han ser bland investerare.

– Det är ett sätt att illustrera marknadens skepsis och den riskpremie man sätter på denna tidigare älskade tillväxtraket. Bolaget har mycket att bevisa. Det lanserade kostnadsbesparingsprogrammet får ses som ett nödvändigt ont för att skydda marginalerna, men det fungerar också som en bekräftelse på att den tidigare aggressiva tillväxtstrategin inte burit frukt.

Utvecklingen spiller enligt Carl-Henrik Söderberg även över på investmentbolaget Bure ,som i december i fjol satt på drygt 17 procent av aktierna i Yubico.

– Ännu en tung smäll för Bure som haft en tung period bakom sig på börsen. Den hårt teknikkoncentrerade portföljen har haft det tufft senaste året där de största innehaven efter Mycronic, Yubico och Vitrolife gått ursvagt på börsen.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel