Strategernas olika spår efter börslyftet: ”Grönt överallt”

Stockholmsbörsen har startat året med nya rekord. Men kan uppgången fortsätta?
– Konjunkturen accelererar och det blir vinsttillväxt, säger Handelsbankens aktiestrategichef Mattias Sundling.
– En något bättre svensk konjunktur lär inte ha så stor påverkan på de stora verkstadsbolagen, säger Johan H Larsson, investeringsansvarig på Nordea.

Mattias Sundling och Johan H Larsson har olika vy hur börsen utvecklar sig 2026.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Trots geopolitisk oro och höga värderingar bland storbolagen fortsätter Stockholmsbörsen att tugga sig uppåt.

OMXS30 nådde i onsdags en ny rekordnivå och närmar sig drömgränsen 3 000 punkter. Bjässar som Astra Zeneca, Atlas Copco, Lifco och Sandvik steg alla över 3 procent.

Under torsdagen föll Stockholmsbörsen tillbaka något och handlades vid 15-tiden ned 0,9 procent.

Johan H Larsson, investeringsansvarig på Nordea Liv & Pension och tidigare chefsstrateg, tror att en del av börslyftet handlar om flöden.

– Avslutningen på året och början på ett nytt år brukar ofta vara ganska positiva. Jag antar att det är sådana faktorer som också spelar in, säger han.

”Lyser grönt överallt”

Flera aktörer i marknaden ser det som en signal att investerare nu vågar tro på en konjunkturvändning, där cykliska aktier gynnas. Så även Mattias Sundling, aktiestrategichef på Handelsbanken.

– Det viktigaste skälet är att 2026 ser ut att bli ett bra tillväxtår. Det lyser grönt i princip överallt när det gäller ekonomisk politik. USA svänger från åtstramande till expansiv politik. Kina kommer att gasa. Japan har redan annonserat det, Tyskland har annonserat det, säger han.

Även svensk ekonomi är väl positionerat, enligt Sundling.

– Institutionella investerare frågar mig om hur konjunkturen går och hur vinsterna utvecklas. Mitt svar är att konjunkturen accelererar och att det blir vinsttillväxt, säger han och fortsätter:

– Konsensus ligger väl på 14–15 procents vinsttillväxt i år. Det tror vi inte på. Men säg att det blir 7, 8 eller 9 procent, då räcker det för de flesta för att säga: ”Okej, då köper jag aktier.”

Ingen oro för att börsen står på all time high?

– Det är en större diskussion. Det har varit en multipel­expansion, men i fjol hade vi i princip ingen vinsttillväxt i nordiska eller svenska bolag. Nu tror jag att det blir vinsttillväxt, och då är det vinsterna som driver börsen i år, till skillnad från i fjol, då det var multipel­expansionen som gjorde det. Det är två olika saker.

Sundling poängterar att BNP ligger på ”all time high varje kvartal”.

– Det är ingen som blir upprörd över det. Börsen växer med ekonomin. Jag kan förstå oron kring USA, som handlas till P/E 22–23. Men här hemma handlar vi bara något över historiska snitt, säger han.

”Bankerna är ett undantag”

Johan H Larsson säger att han har vissa invändningar mot att Stockholmsbörsen kommer att följa en starkare inhemsk konjunktur.

– Om man tittar på det börsmässiga innehållet är det ingen hemlighet att de stora, tongivande svenska börsbolagen är väldigt internationella. En något bättre svensk konjunktur lär därför inte ha så stor påverkan på de stora verkstadsbolagen, säger han och fortsätter:

– Bankerna är ett undantag, de är mer exponerade mot den inhemska ekonomin. Men bankerna har redan gått bra, och marknaden har i stor utsträckning prisat in fallande räntor. Där den svenska konjunkturen sannolikt gör störst avtryck är snarare bland mindre bolag som är mer lokala och mer känsliga för svenska konsumenter och den inhemska efterfrågan.

Larsson konstaterar att värderingarna kommit upp betydligt.

– Då brukar det vara läge att börja bli lite mer försiktig. Samtidigt har fokus länge legat på makro, men nu runt hörnet väntar nästa rapportsäsong. Med den här typen av börsuppgångar krävs det allt mer för bolagen att infria de högt ställda förväntningarna. Det gör att risk–reward ofta blir snedfördelad, säger han.

Mattias Sundling är sedan länge positivt inställd till cykliska bolag och till fastighetssektorn. Han ser ingen anledning till att ändra sin inställning nu.

– Vi funderar förstås på det varje dag, men vår grundsyn är densamma. Sedan finns det nyanser. Vissa cykliska bolag har gått väldigt starkt. Vi har varit för försiktiga i bank och för optimistiska i fastighet, men vi håller fast vid vår syn, säger han.

En annan stor fråga Sundling grubblar på är när vändningen kommer för småbolagen, som halkat efter jättarna på Stockholmsbörsen.

– Nu ser vi faktiskt på riktigt en acceleration i den inhemska efterfrågan, samtidigt som de korta räntorna kommer ner i Sverige. Det borde gynna segmentet, säger han.

Sundling: ”Svårt att vara negativa”

Johan H Larsson tycker inte att värderingsgapet är skäl nog att kasta sig över småbolagen.

– Om vi tittar på USA som exempel så är det ju så att de lägre inkomstsegmenten har det tufft. I de två senaste kvartalen har det börjat sprida sig in i den breda medelklassen, vilket skapat oro på börsen, säger han.

I Sverige och Europa finns däremot ett konsumtionsutrymme.

– Men spararna och privatkonsumenterna har valt att hålla i plånboken och vara lite försiktiga, säger Larsson.

Det stör Mattias Sundling något att det blivit en ”konsensusuppfattning” att 2026 blir småbolagens revansch, säger han.

– Grejen är den att förutsättningarna fanns redan för ett år sedan. Det saknades inte pengar hos hushåll eller bolag, utan det var mer en försiktighetsfråga. Oron kring tullar, och alla som skrek om recession, gjorde att folk blev försiktiga. Sparkvoten har gått upp, och nu kommer ännu mer pengar in i systemet. Vi har därför svårt att vara särskilt negativa.

– Grundförutsättningarna såg okej ut då, och gör det fortfarande. Samtidigt är en del inprisat, så det kanske inte blir någon tvåsiffrig börsuppgång i år, säger Sundling avslutningsvis.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;