TOPPNYHETER:

Svantesson drar upp BNP-prognosen för i år

Den svenska ekonomin står stark. Sveriges BNP väntas öka med 3,0 procent i år och 2,3 procent nästa år. Det sade finansminister Elisabeth Svantesson vid en pressträff på torsdagen.
Elisabeth Svantesson med glasögon och ljus tröja talar i en mikrofon framför en svensk flagga och en EU-flagga.
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) justerar upp BNP-prognosen för i år. Foto: TT

I den senaste prognosuppdateringen från regeringen, på Harpsund den 27 augusti, låg regeringens BNP-prognoser på 2,5 procent både för i år och nästa år.

Under nästa år når Sverige en konjunkturell balans.

Arbetslösheten väntas i den nya prognosen sjunka från 8,5 i år till 7,7 procent nästa år, i augusti var dessa prognoser 8,5 respektive 7,8 procent.

Det strukturella sparandet (exklusive försvar och stöd till Ukraina) bedöms uppgå till -0,6 procent i år, 0,0 procent nästa år och +0,2 procent år 2028.

I augusti var prognosen för det strukturella sparandet -0,7 procent i år, -0,1 procent nästa år och +0,1 procent 2028.

Bruttoskulden som andel av BNP väntas öka från 35,4 procent år 2025 till 37,0 procent år 2028.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel