Svantesson pressar matjättarna: ”De måste erkänna”

Inför torsdagens möte med livsmedelsbranschens största aktörer höjer finansminister Elisabeth Svantesson tonläget. 
Hon vill ha svar på varför matpriserna fortsätter att stiga – och vad företagen tänker göra åt det.
– Vi vill höra hur de ser på situationen. Varför stiger nu matpriserna mer igen? Jag antar att det finns ett flertal faktorer, men jag vill höra deras bild av det, säger Svantesson till TT.

Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson höjer tonläget inför morgondagens möte med ivsmedelsbranschens största aktörer. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Elisabeth Svantesson menar att regeringen redan vidtagit åtgärder för att lindra bördan för svenska hushåll, bland annat genom skattesänkningar. 

Nu vill hon veta vad branschen själv planerar att göra för att dämpa kostnaderna.

– Jag vill veta vad de tänker göra för att dämpa de här prisökningarna och om det finns saker som politiken kan göra, säger hon.

Enligt Svantesson är dålig konkurrens en av de främsta orsakerna till att matpriserna fortsatt att stiga, och hon anser att livsmedelsjättarna måste ta ansvar för marknadens strukturer.

– Det är ju en oligopolistisk marknad med några få stora och det påverkar prissättningen såklart. Det måste de ta till sig och erkänna att det är dålig konkurrens. Men det vill de inte, säger hon.

Hoppas på billigare priser

De senaste dagarna har Svantesson fått kritik från näringslivet och bland annat kallats ”faktaresistent” samt anklagats för att inte vara mottaglig för rimliga argument om varför priserna ökar – något hon bestämt avfärdar.

Svantesson påpekar att det ekonomiska läget fortfarande är tufft för många hushåll och betonar att hon vill se en förändring.

– Det är många hårt kämpande människor som får se sina löner och sparande urholkas. Och priser och hyror är höga. Det är viktigt för mig att stå på svenskarnas sida, säger hon.

Hon hoppas nu att mötet med livsmedelsaktörerna ska leda till konkreta lösningar – och i bästa fall att vissa matvaror till och med blir billigare framöver.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;