Sven-Olof Johansson lämnar som vd för Fastpartner
Sven-Olof Johansson, som med sina 80 år fyllda är börsens äldsta vd, lämnar sin post vid årsstämman 2026 den 22 april. Styrelsen har utsett nuvarande vice vd Christopher Johansson, Sven-Olof Johanssons son, till ny vd.

Sven-Olof Johansson föreslås väljas till arbetande styrelseordförande vid årsstämman 2026.
– Det här blev aktuellt för att vår ordförande Peter Carlsson vill gå i pension på full tid. Hela frågan initierades av att han inte ville fortsätta i styrelsen, säger Sven-Olof Johansson till EFN på torsdagen.
Så annars hade du kört på som vd?
– Ja kanske. Men för varje år som går så kommer man ju närmare och närmare att det här ska inträffa.
Christopher Johansson, som blir ny vd, är son till Sven-Olof Johansson och har varit aktiv i Fastpartner sedan 2012.
Sven-Olof Johansson är största ägare i Fastpartner med 72,2 procent av kapitalet och 75,0 procent av rösterna.
Köpt aktier i torsdagsraset
Han är vid sidan av sin roll som vd för Fastpartner även en flitig privatinvesterare och har köpt lite aktier under torsdagens börsnedgång, uppger han.
– Ja lite har jag faktiskt köpt i dag. Men det är fredag i morgon och då kan man förmodligen köpa ännu billigare, säger han till EFN.
Vad har du köpt?
– Jag tycker Atlas har kommit ned. Jag har en ganska hygglig position i Atlas.
Enligt ägardatatjänsten Holdings ägde Sven-Olof Johansson 2 miljoner aktier i Atlas Copco verifierat strax innan årsskiftet.
I pressmeddelandet om vd-bytet uppger Sven-Olof Johansson att det känns väldigt naturligt att lämna över vd-jobbet till Christopher Johansson.
– För mig personligen tror jag inte det blir så stor förändring då jag som arbetande styrelseordförande fortsatt kommer att fokusera på kapitalallokering, finansiering samt större investeringar, kommenterar han.

I januari 2025 gästade Sven-Olof Johansson EFN:s Gabriel Mellqvists och Henrik Mitelmans podd Börssurr. Se avsnittet nedan.
Följ taggar



