Prenumerera

Svensk journalist gripen i Turkiet

Den svenska journalisten Joakim Medin från tidningen Dagens ETC har blivit frihetsberövad i Turkiet.
Det skriver tidningens chefredaktör Andreas Gustavsson på X:
"Jag kräver att Sveriges regering agerar".

Demonstrationer i Turkiet. Foto: AP
Publicerad: 28 mars 2025, 13:07Uppdaterad: 28 mars 2025, 13:11
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var i torsdags som Dagens ETC-reportern Joakim Medin landade i Istanbul för att bevaka den senaste utvecklingen i Turkiet.

Det sista som har hörts från honom är meddelandet "de plockar in mig på förhör nu", enligt chefredaktören Andreas Gustavsson.

På X skriver Anderas Gustavsson att de inte hört något mer på 24 timmar:

"Vi på Dagens ETC har febrilt försökt att få svar (UD och konsulat är inkopplade)". Nu kräver han att Sveriges regering agerar.

"En gripen journalist är ett angrepp mot pressfriheten", skriver han vidare.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;