Svenska satellitbolaget kniper order från USA:s militär

Ovzon har fått en order för att bistå det amerikanska försvaret, med ett ordervärde om 1,3 miljoner dollar.
Det framgår av ett pressmeddelande.

Ovzon har fått en order från USA:s försvar värd 1,3 miljoner dollar för satellitkommunikation och teknisk support.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Ordern, på tre månader, avser Ovzons Satcom-tjänst och teknisk support och tjänsten påbörjas omgående.

Det amerikanska försvaret har varit kund hos Ovzon sedan 2014 och bolaget beskriver den nya ordern som ett steg i ett fortsatt strategiskt samarbete. Kunden har redan en installerad bas av bolagets mobila satellitterminaler, vilket gör att tjänsterna snabbt kan tas i drift.

– Genom denna order får vi återigen förtroendet att leverera uppdragskritiska SATCOM-lösningar till det amerikanska försvaret. Det speglar värdet av våra lösningar, vår teknik och den starka grund vi etablerat över tid. Vårt fokus är att leverera prestanda, mobilitet och resiliens för att bistå kunden och fortsätta utveckla detta starka och långsiktiga samarbete, säger Per Norén, vd för Ovzon, i ett pressmeddelande.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel