Swedbank köper Stabelo – Avanzas plan efter affären
Swedbank köper bostadskreditinstitutet Stabelo. Nu hoppas man kunna möta "yngre och mer digitala kunder". I samband med affären avyttrar både Creades och Avanza sina innehav i Stabelo. Trots detta fortsätter Avanzas bolånesamarbete med Stabelo som tidigare – och Avanzas vd Gustaf Unger tror att de kommer att kunna erbjuda större bolån på sikt.

På tisdagen tillkännagavs det att Swedbank förvärvar bostadskreditinstitutet Stabelo. Det framgår av ett pressmeddelande.
Enligt banken så ska förvärvet "bidra till att Swedbank når fler kunder på bolånemarknaden".
– Förvärvet av Stabelo ger oss nya möjligheter att kunna möta fler målgrupper så som yngre och mer digitala kunder. Samtidigt kan vi utveckla bolaget genom att ställa Swedbanks finansiella och kunskapsmässiga resurser bakom ett etablerat varumärke, kommenterar Tomas Hedberg, vice vd på Swedbank.
Swedbank köper Stabelo
Stabelos vd Hampus Brodén kommenterar också affären:
– Det är en otroligt spännande dag för Stabelo och alla våra anställda. Att ha Swedbank som ägare kommer att skapa möjligheter för oss att möta både nya och befintliga kunder med ett ännu starkare erbjudande, säger Hampus Brodén, vd på Stabelo.
Samtidigt har Stabelos större ägare – däribland Creades och Avanza – ingått avtal om att avyttra bolaget. Creades kommer att erhålla en initial köpeskilling om 41 miljoner kronor, och Avanza motsvarande om 59 miljoner kronor.
Avanza fortsätter samarbeta med Stabelo
Avanza erbjuder i dag bolån i samarbete med Stabelo upp till 60 procent av bostadens värde. Dagens besked innebär dock inte att samarbetet upphör. Det betonar Avanzas vd Gustaf Unger, som också framhåller att de "har haft bra diskussioner med Swedbank inför transaktionen".
– Stabelo har i dag en helt annan finansieringskälla som kommer från en fond finansierad av försäkringsbolag och där får de inte låna ut till mer än 60 procents belåningsgrad, vilket har funkat bra för många av våra kunder, men merparten av våra yngre kunder... Där är inte 60 procent tillräckligt.
Gustaf Unger tror att samarbetet snarare kommer att stärkas – och utesluter inte att de kan erbjuda bolån till 85 procent, eller 90 procent, på sikt.
– Det som är kul med den här transaktionen är att nu får Stabelo Swedbank i ryggen, som har billig "funding", och jag tror att det här kommer att göra att produkten som vi kommer kunna erbjuda våra kunder kommer bli riktigt bra för många fler än idag.
