Swedencares vd lämnar – aktien backar

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Håkan Lagerberg kommer att kvarstå i sin befattning under sin uppsägningstid om tolv månader för att säkerställa en smidig och välplanerad övergång.
”Att få leda Swedencare från ett enproduktsbolag med en omsättning på knappt 20 miljoner kronor år 2014 till en global koncern inom djurhälsa med en omsättning om 2,7 miljarder kronor år 2025 har varit en extraordinär entreprenöriell resa. Under denna period har vi konsekvent levererat en tillväxt som överträffat marknaden samtidigt som vi upprätthållit stark lönsamhet och kassagenerering”, kommenterar Håkan Lagerberg i pressmeddelandet.
Håkan Lagerberg har varit vd för Swedencare sedan 2014 och han var därmed med när bolaget gick till Stockholmsbörsen 2016. Enligt ägardatatjänsten Holdings äger Håkan Lagerberg drygt 5,7 miljoner aktier i Swedencare, via bolag.
Följ taggar

