Systrarna Schörling hyllar Ola Rollén: ”Jättefina år”
På fredagen tar Ola Rollén farväl av Hexagon, efter 26 år i bolaget och en makalös kursresa. Han hyllas på stämman av systrarna Sofia Schörling Högberg och Märta Schörling Andreen, storägare i Hexagon.

Den 24 mars 2000 skickade Hexagon ut ett pressmeddelande om att Ola Rollén utsetts till ny vd. Han kom då från vd-posten för Sandvik Specialty Steels, det som senare bytte namn till Sandvik Materials Technology och som 2022 knoppades av på Stockholmsbörsen under namnet Alleima.
Det blev starten på en sagolik framgångssaga för huvudägaren Melker Schörling AB och Hexagons aktieägare.
Sedan Ola Rollén utsågs till vd för Hexagon har aktien totalavkastat cirka 10 000 procent, långt bättre än Stockholmsbörsens 530 procent.
Ola Rollén lämnade vd-jobbet vid årsskiftet 2022/2023 och har de senaste åren svingat ordförandeklubban.
”Jättefina år tillsammans”
På fredagens årsstämma i centrala Stockholm har det blivit dags för Ola Rollén att ta farväl på riktigt. Hans insats hyllas av systrarna Sofia Schörling Högberg och Märta Schörling Andreen, som genom Melker Schörling AB är största ägare i Hexagon.
– Det är så mycket kärlek och värme. Vi hade en fantastisk kväll i går med mycket tårar och skratt, berättar Märta Schörling Andreen för EFN.
– Vi är jättetacksamma för de här 26 åren, vi har haft jättefina år tillsammans, säger Sofia Schörling Högberg.
Vad ser du fram emot i Hexagon framöver?
– Det finns fortfarande otroligt mycket spännande att göra. Vi är ett otroligt fint team som har kommit ombord. Det känns jättespännande.

Både Sofia Schörling Högberg och Märta Schörling Andreen sitter i Hexagons styrelse. Och de är nöjda över att Ola Rollén nu ersätts av Björn Rosengren, tidigare vd för Sandvik och ABB.
Det känns väldigt bra med Björn och nya dreamteamet på plats, säger Märta Schörling Andreen.
Hexagons vd sedan sommaren 2025 är Konecranes tidigare vd Anders Svensson.
Följ taggar



