Techjättarnas nya visumnota: 150 miljarder – per år

USA:s nya avgift på H-1B-visum slår hårt mot Silicon Valley. 
Med 100 000 dollar per ansökan riskerar techjättarna en samlad nota på över 150 miljarder kronor per år – men det finns andra som kommer att få det värre, rapporterar Financial Times.
– En årlig avgift på 100 000 dollar för H1B-visum bekymrar inte storbolagen, men den slår undan benen för start-ups och konsultfirmor lika mycket – och det är ett misstag, skriver Garry Tan, vd för start-up-inkubatorn Y Combinator, i ett inlägg på X.

Donald Trumps nya visumavgift slår hårt mot Silicon Valley. Foto: TT/Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var i fredags som Donald Trump undertecknade ordern som inför en ansökningsavgift på 100 000 dollar för H-1B-visum – arbetsvisumet som Silicon Valley länge förlitat sig på för att locka ingenjörer och utvecklare från hela världen.

Förra året utfärdades drygt 140 000 nya H-1B-visum, enligt den amerikanska migrationsmyndigheten USCIS. Om volymerna ligger kvar på samma nivå innebär det en samlad räkning på omkring 14 miljarder dollar – motsvarande 150 miljarder kronor – för amerikanska arbetsgivare.

Visumprogrammet är särskilt viktigt för IT-sektorn, som stod för två tredjedelar av alla tilldelningar 2023. 

Kritiker menar dock att den nya avgiften riskerar att cementera storbolagens dominans. Start-ups, som ofta kämpar med tajta budgetar, kan tvingas avstå från att rekrytera den kompetens de behöver. 

– Mitt under ett AI-vapenkapplöpning säger vi åt byggare att bygga någon annanstans. Vi behöver att amerikanska Little Tech vinner – inte 100 000-dollars vägtullar, skriver Garry Tan på X och pekar samtidigt ut Kanada som en vinnare när talanger söker sig bort från USA.

”Helt utanför deras regleringsmakt”

Vita huset försvarar beslutet med att åtgärden ska uppmuntra företag att prioritera amerikanska arbetare. Trumps order öppnar för undantag, men det är ännu oklart hur generöst de kommer att användas.

Samtidigt råder osäkerhet kring hur reglerna ska tillämpas i praktiken. Advokater som företräder stora amerikanska företag säger till Financial Times att deras klienter väntar på besked från utrikesdepartementet, som ansvarar för visumhanteringen men ännu inte har uttalat sig.

En del bolag överväger dessutom att ta striden till domstol. 

– Den verkställande makten har befogenhet att införa en avgift för att täcka kostnaderna för att administrera H-1B-programmet, säger Matthew Dunn, partner på advokatbyrån Herbert Smith Freehills Kramer, till FT.

– Att lägga på 100 000 dollar ligger helt utanför deras regleringsmakt. Vi tror att det är mycket sannolikt att vi kommer att se ett domstolsingripande som blockerar denna proklamation.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel