STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Lastbilskoncernen Traton höjer marginalmålen för samtliga av bolagen i koncernen.
Det nya strategiska målet för Scanias justerade rörelsemarginal är cirka 15 procent, vilket är en uppjustering från det tidigare målet om cirka 12 procent och en ökning från 12,7 procent helåret 2023.
Det framgår av presentationsmaterialet för tisdagens kapitalmarknadsdag.
Det nya strategiska målet för MAN Truck & Bus är en justerad rörelsemarginal på cirka 9 procent, vilket är en uppjustering från det tidigare målet om cirka 8 procent och en ökning från 7,3 procent helåret 2023.
Det nya strategiska målet för Volkswagen Truck and Bus, (VWTB) är en justerad rörelsemarginal på cirka 10 procent, vilket är en uppjustering från det tidigare målet om cirka 8 procent. För helåret 2023 var utfallet 8,8 procent.
För det nya märket International Motors, där Navistar ingår, är det nya strategiska målet en justerad rörelsemarginal på cirka 11 procent, vilket är en uppjustering från det tidigare målet om cirka 9 procent och en ökning från 6,6 procent helåret 2023.
För Tratonkoncernen som helhet är målet att nå en justerad rörelsemarginal på 9-11 procent år 2029.
Följ taggar