Tre bekräftat döda efter att Oslo-noterad oljerigg sjunkit

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Borr Drilling har tidigare meddelat att borriggen Prospector 5 sjunkit utanför Gabon den 24 oktober.

Prospector 5 ägs och drivs av Borr Drilling och är uthyrd för att stödja BW Energys borrverksamhet utanför Gabons kust.
När Borr först kommenterade händelsen den 25 oktober var beskedet att 110 av 115 har återfunnits vid liv. Det gäller fortsatt men som en del av de pågående sök- och räddningsinsatserna har bolaget informerats om att en undervattensfarkost (ROV) har hittat kropparna efter tre personer.
Bärgningsarbetet pågår och omfattande sök- och räddningsinsatser fortsätter för de två personer som fortfarande saknas, skriver Borr.
”Vi är djupt skakade av denna tragiska utveckling, och våra tankar går till våra kollegor, deras familjer och närstående. Vi förstår den enorma osäkerhet och smärta de går igenom. Vår omedelbara prioritet är alltjämt att stötta familjerna samt de pågående sök-, räddnings- och bärgningsinsatserna“, kommenterar Borrs vd Bruno Morand i pressmeddelandet.
Vid tidpunkten för incidenten fanns det cirka 280 kubikmeter marindiesel ombord på Prospector 5, uppger Borr vidare.
”I samråd med vår kund och lokala myndigheter har resurser mobiliserats och åtgärder vidtagits för att mildra och minimera all miljöpåverkan kopplad till denna händelse”, uppger bolaget.
BW Energy är också noterat i Oslo och är ned med nära 13 procent på Oslobörsen den senaste veckan.
Borr Drillings aktie har i stort sett återhämtat hela tappet till följd av incidenten.
5 disparus signalés pour le moment dans le naufrage du rig de forage Borr Prospector au large de Mayumba qui opéraiy pour le compte de BW energy .
Följ ämne och taggar
