Prenumerera

Trevande börs – Norion rasar

Stockholmsbörsen öppnar kring nollstrecket efter en stark avslutning på Wall Street under måndagen. OMXSPI och OMXS30 handlas på varsin sida om nollstrecket.

Börs, Nasdaq Stockholm
Börs, Nasdaq Stockholm Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: Mar 25, 2025, 08:11Uppdaterad: Mar 25, 2025, 08:11
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Storbankerna ligger i toppen av storbolagsindexet efter höjda riktkurser från JP Morgan. I botten ligger AB Volvo som fått sänkt rekommendation av Barclays till undervikt.

Volvo backar 1,4 procent och konkurrenten Traton är ned 2,5 procent efter att Barclays sänkt rekommendationen även för dem till jämvikt.

Nischbanken Norion tappar 5,3 procent efter storägaren Balders förslag om att dela ut aktierna i Norion till Balders akiteägare. Erik Selin, vd för Balder och styrelseordförande i Norion, säger till EFN att styrelsen har diskuterat frågan en längre tid och att det är ett steg i renodlingen av verksamheten. Balder stiger 0,7 procent.

Xvivo Perfusion rasar 10 procent efter att Danske Bank sänkt sin rekommendation till sälj från köp.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;