Prenumerera

Trump-euforin har lagt sig: "Huvudet i sanden"

Rusningen efter valsegern byttes mot en börsvecka på minus.
Enligt analytiker gör sig baksidorna av Donald Trumps agenda för ekonomin nu påminda.
– Marknaden tog hänsyn till allt det bra med valet av Trump men inget av det dåliga, säger Ellen Zentner vid Morgan Stanley Wealth Management till CNBC.

Trump-trade Wall Street NYSE
S&P 500 har nu tappat merparten av förra veckans uppgång. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 15 nov. 2024, 23:05Uppdaterad: 15 nov. 2024, 23:10
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Från och med valdagen förra tisdagen lyfte S&P 500 med 3,7 procent på fyra dagar.
Fredagens börsstängning avslutade en efterföljande handelsvecka där hälften av den uppgången försvann med en nedgång på 2,2 procent.
– Marknadens agerande reflekterar hur deltagarna känner sig just nu: utmattade, säger Scott Chronert vid Citigroup till Bloomberg.
En betydande del av fredagens nedgång drabbade läkemedelssektorn efter att Donald Trump nominerat Robert F Kennedy Jr till att bli hälsominister och försöka driva igenom omfattande reformer.
Ellen Zentner vid Morgan Stanley Wealth Management anser att marknaden hittills inte tagit hänsyn till hela bilden av Trumps vallöften.
– Det verkar som att vi gått händelserna i förväg och stuckit huvudet i sanden när det gäller vad han faktiskt kan komma att leverera. Han har utsett "hardliners" för handel och migration, vi måste ta det på allvar och det kommer att utmana ekonomin, säger Zentner till CNBC och pekar på bland annat byggsektorn och livsmedelsindustrin där närvaron av papperslös arbetskraft är betydande.

Tullarna gör sig påminda

Samtidigt meddelade Fed-ordföranden Jerome Powell i går en defensiv inställning till räntesänkningar under 2025.
– Powells tal i går kväll är antagligen huvudorsaken till att vi säljer av tillgångar, säger John Davi, investeringschef vid Astoria Advisors, till Bloomberg.
En stor kvarvarande X-faktor när det gäller regeringen Trumps politik är också hur omfattande de utlovade skattesänkningarna och handelstullarna blir innan några ytterligare uppsidor på börsen går att förutse.
– Fram till dess måste företag planera för en mängd olika scenarion, säger Tiffany Smith, vice vd för global handelspolicy vid branschorganisationen National Foreign Trade Council, till CNBC.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;