Trump hotar Kanada med 35-procentiga tullar

USA:s president Donald Trump har skickat ett tullbrev till Kanada där han hotar med tullar på 35 procent på vissa varor som skickas till USA. Tullarna skulle införas från och med den 1 augusti.
Det rapporterar Bloomberg News.

USA:s president Donald Trump.
USA:s president Donald Trump. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

"Fentanyl är knappast den enda utmaningen vi har med Kanada, som har många tull- och icke-tullfria politikområden och handelshinder som orsakar ohållbara handelsunderskott mot USA", skrev Trump i ett brev till Kandas premiärminister Mark Carney som publicerades på torsdagskvällen.

Den annonserade tullnivån innebär en höjning från nuvarande 25 procent på kanadensisk import som inte omfattas av det handelsavtal som förhandlats mellan USA-Kanada och Mexiko.

Enligt en företrädare för den amerikanska administrationen väntas USA också behålla en lägre tull på 10 procent på energirelaterad import liksom Trumps ökade tullar på varor som metaller.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;