Trump: Kanada ska behandlas rättvist i tullförhandlingar
USA:s president Donald Trump sade på tisdagen att Kanada ska behandlas "rättvist" i förhandlingarna om amerikanska tullar på kanadensiska varor, men höll dörren öppen för att ersätta frihandelsavtalet USMCA med bilaterala uppgörelser.

"Vi kan omförhandla, eller göra separata avtal — det som blir bäst för vårt land, och även för Kanada", sade Trump inför mötet med premiärminister Mark Carney i Vita huset.
Den kanadensiske handelsministern Dominic LeBlanc beskrev samtalen som positiva men betonade att något genombrott ännu inte nåtts.
Carney, som tagit över efter Justin Trudeau, står under tryck att minska effekterna av amerikanska tullar på stål, bilar och aluminium. Han har på senare tid gjort eftergifter, bland annat slopat motåtgärdstullar och en planerad digital skatt på amerikanska teknikbolag.
Trump uppgav att länderna även kommit överens om att samarbeta kring ett nytt missilförsvar, kallat Golden Dome. Samtidigt fortsätter de amerikanska åtgärderna att slå hårt mot Kanadas exportindustri, vilket väckt krav på en tuffare linje från opposition och provinspolitiker.