Trump om tullarna: Tidsfrist inte "100 procent"
Donald Trump har skjutit upp deadline för tullarna till den 1 augusti.
Men han antyder samtidigt att det finns visst spelrum.
– Jag skulle säga att tidsfristen är fast – men inte 100 procent fast, säger presidenten.

USA:s president Donald Trump har beslutat att skjuta upp deadline för tullpausen från den 9 juli till den 1 augusti.
I samma veva meddelade Trumpadministrationen även att man kommer att införa tullsatser på 25 procent på varor från Japan och Sydkorea, vilka är två av USA:s största handelspartners. USA tillkännagav även nya tullsatser på en handfull andra länder, bland andra Indonesien, Bangladesh, Sydafrika och Malaysia.
Och fler tullbesked kan komma inom de närmsta dagarna.
"Inte till 100 procent"
Senare på måndagskvällen, amerikansk tid, fick Donald Trump en fråga av en reporter om den nya tidsfristen var slutgiltig. Han svarade då:
– Jag skulle säga att tidsfristen är fast – men inte 100 procent fast. Om de ringer och säger: "vi skulle vilja göra det på ett annat sätt", så är vi öppna för det. Men i princip är det så det ser ut just nu, säger president Trump.
Han signalerade att USA är öppet för alternativa lösningar om motparter återkommer med nya bud.
– Vi har pratat med de flesta länderna, och i stort sett har de fått som de velat i årtionden. Det var dags att vi bara krävde rättvisa.
Presidenten uppgav även att man är nära att nå en överenskommelse med Indien.
Följ taggar
