Trump utreder tullar för möbler
USA:s president Donald Trump meddelar på fredagskvällen att en tullutredning inleds som omfattar möbelindustrin och möbelimporten till USA, skriver Trump på Truth Social.

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.
Enligt presidenten väntas utredningen slutföras inom 50 dagar, och möbler från andra länder kommer därefter att beläggas med tullar, vars nivå ännu inte har fastställts.
Trump uppgav att åtgärden syftar till att stärka möbelindustrin i delstater som North Carolina, South Carolina och Michigan, samt andra delar av landet.
Heminredningsföretaget RH försvagades med cirka 7 procent i den amerikanska efterhandeln medan möbelhandlaren Wayfair tappade över 8 procent.
Följ taggar
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd