Trumps sändebud: Framsteg i samtal om Ukraina

USA:s sändebud Steve Witkoff sade på onsdagen att han hade haft ett ”produktivt samtal” med europeiska ledare om nästa steg i president Donald Trumps ansträngningar att få ett slut på Rysslands krig i Ukraina.
Det rapporterar Bloomberg News.

Volodymyr Zelenskyj och Vladimir Putin. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Witkoff skrev i ett inlägg på X att han tillsammans med utrikesminister Marco Rubio och Jared Kushner, presidentens svärson, hade diskuterat att ”föra nästa steg i den europeiska fredsprocessen framåt”.

Diskussionerna berör bland annat ”att stärka säkerhetsgarantier och utveckla effektiva mekanismer för konfliktavgränsning för att hjälpa till att avsluta kriget och säkerställa att det inte återupptas”, sade Witkoff.

Säkerhetsgarantier är en central stötesten i förhandlingarna, där Ukraina och europeiska allierade säger att ett starkt avskräckande skydd behövs för att säkerställa att Ryssland inte angriper Ukraina igen efter ett eventuellt fredsavtal.

”Vi ägnade också tid åt välståndspaketet för Ukraina – hur man fortsätter att definiera, förfina och driva dessa koncept framåt så att Ukraina kan bli framgångsrikt, motståndskraftigt och verkligen blomstra när kriget är över”, tillade Witkoff.

President Donald Trump verkade signalera sitt missnöje med Rysslands president Vladimir Putin genom att dela en ledarartikel i New York Post som riktar skarp kritik mot Kreml och hävdar att Trump borde ”skruva upp trycket” på Ryssland.

Trump delade ledarartikeln, med rubriken "Putins 'attack'-skryt visar att det är Ryssland som står i vägen för fred", i ett inlägg på sociala medier på onsdagen, utan att göra några ytterligare kommentarer.

Ledarartikeln lyfter fram Trumps optimism tidigare i veckan efter ett möte med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj om framsteg mot ett fredsavtal, och det slag som dessa förhoppningar fick på måndagen efter ett samtal mellan USA:s ledare och Putin. Putin informerade Trump om att Ryssland skulle se över sin förhandlingsposition och hävdade att ukrainska drönare hade riktats mot en av hans bostäder.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;